Tykocin, Pentowo, a może Kiermusy?

Czy wiesz, że Tykocin to niewielkie miasteczko położone na Podlasiu, około trzydzieści kilometrów od Białegostoku. Przez Tykocin przepływa rzeka Narew, co z pewnością dodaje uroku temu miejscu. Miejscowość ma dość bogatą historię, przed wojną był tu jeden z większych ośrodków kultury żydowskiej w Polsce. Tykocin był też znanym ośrodkiem w dawnych czasach. Chętnie spędzali tu czas królowie Polski, a w szczególności to miasteczko upodobał sobie Zygmunt August. Co ciekawe, na zamku w Tykocinie zostało ustalone najstarsze i najwyższe odznaczenie polskie – Order Orła Białego. My tam byliśmy.
24 kwietnia 2024r. uczniowie klas 5a,5b,6a i 6b uczestniczyli w interesującej wycieczce edukacyjnej w ramach projektu „Poznajemy Podlaskie”. Uczestnicy wycieczki zwiedzali klimatyczne miejsca związane z historią regionu i Polski, takie jak: Zamek, Muzeum i Synagogę w Tykocinie, Jantarowy Kasztel- Edukacyjne Muzeum Oręża Polskiego i zjawiskowe Pentowo – Europejska Wieś Bociania. Na koniec zjedliśmy iście szlachecki posiłek w Karczmie, która Rzym się nazywa.
Celem wycieczki było poznanie atrakcji turystycznych województwa podlaskiego, integracja zespołu klasowego i społeczności szkolnej, rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów, wykorzystanie wsparcia finansowego w ramach projektu „Poznajemy Podlaskie” udzielanego przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną szkołom podstawowym z województwa podlaskiego na organizację wycieczek turystyczno-krajoznawczych po województwie podlaskim.
Przebywanie w otwartej przestrzeni edukacyjnej, dotknięcie, zobaczenie, posmakowanie zostawi na wiele lat trwały ślad w pamięci uczestników wycieczki i zainspiruje do dalszej nauki i poszukiwań. Obcowanie z naturą, nawet w deszczowej, ale wiosennej aurze, zapewne zrobiło na zwiedzających dobre wrażenie. Spacer, nauka i aktywność w procesie spontanicznego poznawania świata zapewne wzbudziła ciekawość i apetyt na poznawanie różnych zakątków Podlasia.
Wszystkim gorąco polecamy.