Projekt czytelniczy 'Fascynacje czytelnicze’

był realizowany przez uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Michałowie w ramach działań Dyskusyjnego Klubu Książki. Celem projektu było zachęcenie do czytania książek oraz podzielenie się wrażeniami po ich przeczytaniu. Opiekunem projektu była Ewa Szapiel.

Książka pod tytułem „Pas Deltory Grota Mrokena” autorstwa Emily Rodda jest kolejną z części przygód Liefa, króla Deltory. Nieustraszony król na początku swojej wędrówki wyrusza do Tory po swoją nową wybrankę Marilen. Gdy powraca do Deltory, zastaje tam Bardę ze złymi wieściami. Niedługo potem odkrywa brak jego przyjaciółki Jasmine i Glocka, ostatniego z plemienia Jalisów. Wyruszają w pogoń prowadzeni przez pająka, którego właścicielem jest Jinks, kolega Jalisa. W drodze do celu zostali schwytani przez stwory zwane Granousami. Te stworzenia chciały się mierzyć na rozumy z królem, bo dawno temu nie miały takiej przyjemności, a w zamian jak ofiara wygra, puszczą ją wolną. Ceną błędnej odpowiedzi na pytanie było pożeranie palców każdego z towarzyszy. Po jednym od każdego za błąd. W trakcie pytań Jinks zdążył się wyswobodzić i zbiec. Stwory po chwili zauważyły brak jeńca i ruszyły w pogoń. Gdy już zniknęły z oczu, ptaki oswobodziły Liefa i Bardę. Jeden z ptaków wskazywał drogę do pewnej rzeczy, więc bohaterowie bez chwili namysłu ruszyli za nim. Na miejscu odnaleźli pająka Jinksa, który prowadził ich do przyjaciół przed pojmaniem. Łańcuch pająka zaplątał się w krzak, a dzielni wojownicy go uwolnili, po czym znów ruszyli w drogę. Nagle pająk stanął jak wryty i skoczył w dziurę znajdującą się w ziemi. Zdziwieni podróżnicy weszli za nim. Odkryli tam podziemny świat z ogromnymi drzewami, a oni stali na jednym z nich. Zeszli po linie, którą zawiesili poszukiwani przez nich śmiałkowie. Gdy już zeszli, wpadli do wody i wypłynęli w jakiejś grocie. Lief nie był w stanie zauważyć towarzysza. Po chwili dostrzegł Bardę podpływającego do niego z kłodą. Płynęli na kłodzie dalej w poszukiwaniu brzegu. Osłabli, a potem nagle znaleźli się w łodzi, którą sterowały gobliny. Dotarli do ich wioski w podziemiach, nieopodal której znajdowała się świetlista grota. Związani i prowadzeni przez gobliny ujrzeli przyjaciół w klatce. Później okazało się, że to ofiara dla Mrokena, potwora żyjącego w głębinie morza obok wyspy. Po dłuższej namowie bohaterowie w pełnym składzie stoczyli bitwę z wielkim stworem.  Miał  on  wiele macek, a zamiast przyssawek posiadał białe nitki z ostrymi haczykami. Na szczęście pancerny potwór został pokonany. Glock resztkami miecza ugodził go w środek paszczy, lecz sam zginął pod cielskiem szkarady. A przyjaciele odkryli jeden z trzech kawałków Pirrańskiej piszczałki, która miała pomóc w zgładzeniu Władcy Mroku. Rozradowani mieszkańcy wyspy zaczęli śpiewać, gdyż uwolnili się od potwora. Na koniec zaoferowali nocleg bohaterom i na tym zakończył się jakże ciekawy dalszy ciąg przygód Liefa.

Krystian Szapiel

Przewiń do góry Skip to content