Spotkanie z twórcą Hospicjum im.Proroka Eliasza Panem doktorem Pawłem Grabowskim.

9 i 10 marca odbyły się spotkania uczniów Zespołu Szkół w Michałowie z twórcą, niezwykłego w skali całego kraju pionierskiego przedsięwzięcia, Hospicjum Proroka Eliasza doktorem Pawłem Grabowskim. Instytucja prowadzi swoje działania na terenie 5 gmin Podlasia, a intencją wolontariuszy tu skupionych jest pomoc i objęcie opieką ludzi nieuleczalnie chorych u kresu ich życia.
Uczniowie otrzymali bardzo mądrą lekcję o kolejnych etapach życia i roli człowieka. Dowiedzieli się o tym, że hospicjum to ludzie i ci potrzebujący i ci, którzy wyciągają pomocną dłoń, intencjonalnie poświęcają swój czas i oddają całe serce. Praca w wolontariacie na rzecz hospicjum polega m.in. na współpracy i wygospodarowaniu własnego czasu oraz gromadzeniu funduszy. Tak też jest i w tym przypadku. Działania i charyzma pana doktora motywują i zachęcają do współpracy coraz więcej ludzi. Pozytywna energia inspiruje do działania ludzi w różnym wieku, o różnych umiejętnościach, różnym wykształceniu i doświadczeniach, rozmaitych poglądach, ludzi pochodzących z różnych środowisk kulturowych i religijnych. Lekarze, pielęgniarki, psychoonkolodzy udzielają pomocy medycznej, inni prowadzą dokumentację, pomagają gromadzić środki na budowę i wyposażenie hospicjum. A w centrum przedsięwzięcia stoi człowiek i jego człowieczeństwo, empatia, zrozumienie, uśmierzenie cierpienia, godne odchodzenie. Miejsce niezwykłe, które pozwala oswoić myśl o cierpieniu i o tym, że tak to bywa, kto przyszedł, odejść kiedyś musi, a życie jest najwyższą wartością, zaś chorobę można przeżyć w pełnych warunkach humanitaryzmu.
Uczniowie, zarówno aktywnie podejmujący inicjatywę w ramach wolontariatu, jak i obserwujący działania wolontariatu, z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wykładu o cennych doświadczeniach doktora, który zapewne zasiał w ich głowach inspirujące myślenie o potrzebie pracy na rzecz innych, pomocy, może też wyboru drogi zawodowej, czy życiowej. Podczas spotkania uczniowie mogli też uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.
Miejsce i działania ludzi skupionych przy hospicjum jednoczy motto mówiące o tym, że całe przedsięwzięcie opiera się na szacunku dla życia. Prawdziwą miarą człowieczeństwa nie jest ani inteligencja, ani to, jak wysoką pozycję potrafi człowiek osiągnąć na tym szalonym świecie. Nie, prawdziwą miarą człowieczeństwa jest to, jak szybko potrafi on reagować na potrzeby innych i jak wiele daje z siebie. Anthony Peake
Serdecznie dziękujemy Panu doktorowi Pawłowi Grabowskiemu i Pani Marcie Jung za poświęcenie czasu tak cennego w dzisiejszym zabieganym świecie.

Przewiń do góry Skip to content