#SzkołaPamięta

#Szkołapamięta to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci obohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach akcji #Szkoła pamięta uczniowie Zespołu Szkół w Michałowie podjęli różne działania:

Samorząd Szkolny wraz ze Szkolnym Wolontariatem ogłosiły Akcję Samorządu i Szkolnego Wolontariatu – Zapalamy znicze! Odzew uczniów okazał się ogromny, ponieważ zgromadzili oni mnóstwo zniczy.

Przedstawiciele Samorządu Szkolnego i zainteresowani akcją wolontariusze udali się na groby znajdujące się na cmentarzu. Groby uporządkowano i zapalono na nich znicze. Odwiedzono m.in. grób Sybiraków, Grób Nieznanego Żołnierza, Patrona Gimnazjum doktora Leszka Nosa i jego żony Heleny, którzy poświęcili swoje życie pracy na rzecz edukacji i badań związanych z geografią i klimatem regionu. Znicze zapłonęły również na grobach znajdujących się na cmentarzu w Jałówce.

Podczas lekcji godzin z wychowawcą przeprowadzono rozmowy na tematy nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych, historii regionu, ludzi związanych z regionem.

Wykonano prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji świąt zadusznych.
Celem wyżej wymienionych działań było budowanie postawy szacunku dla minionych pokoleń oraz ich zasług, jak również pobudzenie zainteresowania historią Polski i Podlasia. Ponadto wzbogacano wiedzę na temat historii kraju i regionu. Wzmocniono również postawę odpowiedzialności za pielęgnowanie pamięci o zmarłych, zmotywowano do współdziałania i aktywności w ramach zadań samorządu i szkolnego wolontariatu.

W ostatni październikowy piątek grupa uczniów z klasy Ia LO wraz z wychowawczynią i wolontariuszem Stowarzyszenia Anawoj uporządkowała kilka grobów ważnych dla historii Michałowa i zapaliła na nich znicze.
Stało się już tradycję, że wolontariusze liceum ogólnokształcącego odwiedzają michałowskie cmentarze, sprzątają groby i jednocześnie poznają historię Michałowa. Jak co roku uczniowie pamiętali o grobie Nieznanego Żołnierza z I wojny światowej i Nieznanego Żołnierza poległego w 1920 roku. Zapalili też lampkę na grobie naczelnika poczty w Michałowie zastrzelonego w 1941 r., przedwojennego aptekarza, pierwszych powojennych nauczycieli LO oraz innych.
Zespół Szkół w Michałowie pamięta o lokalnej historii i ludziach, którzy ją tworzyli.

#SzkołaPamięta