Pozdrowienia od Wolontariuszy

Wolontariat Zespołu Szkół w Michałowie działa z ogromnym zaangażowaniem i z całym sercem. Działa w 2 obszarach: uczniowie Liceum Ogólnokształcącego (opiekun p. E. Rosiak) i uczniowie klas 0-8 w Szkole Podstawowej im. Wł. Syrokomli w Michałowie (opiekunowie p. T. Durek, E. Mackiewicz, I. Anchim). Zakres działań uzależniony jest od potrzeb oraz możliwości wolontariuszy, a przekrój wiekowy jest duży, bo przecież wolontariuszem może być każdy.     Działania, które realizowaliśmy wspólnie z uczniami szkoły podstawowej, miały różny charakter i odbywały się w warunkach podyktowanych współczesną sytuacją. We wrześniu opracowaliśmy nową dokumentację Szkolnego Koła Wolontariatu, założyliśmy dzienniczki do rejestracji podejmowanych działań przez wolontariuszy. Ponadto, do wszystkich uczniów wysłana została ankieta, w której każdy mógł podzielić się pomysłami na ciekawe działania w ramach wolontariatu. Jako wolontariusze kl. 0-8:
 • piekliśmy ciasta i wspomogliśmy gromadzenie funduszy podczas pikniku „się pomaga” dla Jakuba.
 • od października nakręciliśmy się pozytywnie podczas akcji „Nakrętka”. W ostatnich latach wzrosła w Polsce popularność akcji charytatywnych, których celem jest zbieranie plastikowych zakrętek, sprzedawanie ich punktach skupu i przekazywanie uzyskanych w ten sposób pieniędzy osobom potrzebującym. Moda na zbieranie nakrętek i pomaganie potrzebującym nie przemija. Podążając za tą modą zebraliśmy ponad 10 worków nakrętek dla Krzysia.
 • w listopadzie i grudniu zrobiliśmy i wysłaliśmy piękne pocztówki świąteczne do zaprzyjaźnionych instytucji na terenie naszej gminy.
 • 5 grudnia wspólnie z całą społecznością szkolną świętowaliśmy Światowy Dzień Wolontariatu. Z tej okazji opracowaliśmy i wysłaliśmy do wychowawców i uczniów prezentację multimedialną do wykorzystania na godzinach wychowawczych.
 • kilku uczniów szkoły podstawowej włączyło się do akcji wolontariatu LO w tworzeniu kartek dla emerytowanych nauczycieli i do akcji „Paka dla kociaka”.
 • odbył się również konkurs pt.: „Wolontariat w poezji”.
 • przez całe pierwsze półrocze, systematycznie prowadziliśmy pomoc koleżeńską zarówno podczas nauki stacjonarnej, jak i online. A akcjach wolontariatu wzięło udział ponad 70 uczniów szkoły podstawowej.
Uczniowie wraz z rodzicami nie ustają w działaniach:
 • tworzą plakaty,
 • szyją maseczki,
 • gromadzą karmę dla psów i pojemniki po tuszach,
 • dokarmiają ptaki (ciągle aktywne zadania- zapraszamy),
 • no i nakrętki – nadal modne – zbieramy.
W tym roku również kontynuujemy wieloletnią współpracę ze stowarzyszeniem ANAWOJ – w tygodniu świątecznym odbędzie się spotkanie uczniów klas 6-7 szkoły podstawowej z wolontariuszkami z Wolontariatu Europejskiego. Wolontariuszki podzielą się swoimi doświadczeniami z uczniami, może zmotywują do pracy tych, którzy jeszcze się wahają i nie odkryli w sobie tej pasji. Serdecznie dziękujemy za cudowne wsparcie, które otrzymaliśmy od nauczycieli i wychowawców. Jesteśmy wdzięczni, za okazaną nam wielkoduszność, zaangażowanym razem z uczniami w działania wolontariatu rodzicom. Praca, którą wykonują uczniowie, jest bezinteresowna, ma charakter społeczny, wynika z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. Realizując zaplanowane działania, wolontariusze uzyskali liczne korzyści: satysfakcję, spełnienie swoich motywacji, poznali nowych przyjaciół, zdobywali wiedzę, doświadczenie i nowe umiejętności. Nie mamy wątpliwości i na pytanie: Czy warto? – odpowiemy: Tak! Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Szkolne Koło Wolontariatu składa serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności, energii do działania i życzliwych ludzi wokół.
Przewiń do góry Skip to content