Porządkowanie grobów

  przez uczniów naszej szkoły 31 października

tradycyjnie już, uczniowie udali się na cmentarz katolicki i prawosławny w Michałowie, aby uporządkować zapomniane i zaniedbane groby. Dzień Wszystkich Świętych, potocznie zwany świętem zmarłych, jest okazją, aby pamiętać nie tylko osoby zmarłe z naszych rodzin, ale także członków lokalnej społeczności, którzy odeszli dawno temu, a ich rodziny nie zawsze mogą zaopiekować się grobami. Właśnie takich miejsc od 3 lat szukamy na michałowskich cmentarzach i dbamy o nie.

W tym roku uporządkowaliśmy grób Nieznanego Żołnierza z czasów I wojny światowej dekorując go biało-czerwoną chryzantemą. Upamiętniliśmy w ten sposób 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Spotkaliśmy też panią Janinę Groblewską, pamiętającą czasy przedwojenne. Opowiedziała nam tragiczną historię kierownika poczty w Michałowie zamordowanego w 1941 przez bolszewików i wskazała jego grób, który uprzątnęliśmy.

Zajęliśmy się też grobem pułkownika Andrzeja Stankiewicza i jego żony, którzy ponad 100 lat temu podarowali ziemię pod budowę miejscowej cerkwi. Oczyściliśmy z jesiennych liści, igliwia i trawy kilka innych grobów z których najstarszy pochodzi z 1908 roku.

W tym pracowitym dniu towarzyszyli nam wolontariusze z Turcji i Francji.

W szkole wspominaliśmy nauczycieli oraz wszystkich członków społeczności naszej szkoły, których już z nami nie ma,  przygotowując okolicznościową gazetkę szkolną.

Szczegółową relację można przeczytać na stronie Klubu Wolontariusza „Otwarte Serca” – http://klubotwarteserca.blogspot.com/2018/11/sprzatanie-grobow-przed-swietem-zmarych.html

Przewiń do góry Skip to content