Narodowe Czytanie

14.09.2022 roku w naszej szkole odbyła się XI edycja Narodowego Czytania. Do akcji, obok nauczycieli i młodzieży szkoły średniej, włączyli się Pan Burmistrz Konrad Sikora i Pani Dyrektor Małgorzata Gwaj-Szastaj. Gościliśmy także p. Julitę Sitnicką z Biblioteki Gminnej w Michałowie. Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania były Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Wybór to nieprzypadkowy, bowiem w tym roku przypada okrągła, dwusetna rocznica wydania tego tomu poezji. W tle towarzyszyła nam muzyka romantycznego kompozytora – Fryderyka Chopina.

Jak mogliśmy się przekonać, Adam Mickiewicz stworzył zbiór wierszy wyjątkowych. Ukazał w nich niezwykły świat pełen uczuciowości, fantazji, ale także ludowej moralności. W  balladach ukazane jest piękno Rzeczypospolitej z jej tradycyjną kulturą, niezwykłą przyrodą, malowniczymi krajobrazami. O popularności Ballad i romansów może świadczyć fakt, że do języka potocznego przeniknęły wyrażenia z nich zaczerpnięte, jak chociażby: Słuchaj dzieweczko, ona nie słucha czy Miej serce i patrzaj w serce. Mamy nadzieję, że dzisiejsze czytanie zachęci młodzież do sięgnięcia po inne ballady Mickiewicza.

 

Przewiń do góry Skip to content