Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

PRAWA CZŁOWIEKA TAKIE SAME DLA WSZYSTKICH

10 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka Była to okazja, aby przypomnieć, że istnieje dokument podpisany przez państwa członkowskie ONZ, który w preambule stwierdza: Wszystkie istoty ludzkie rodzą się wolne i równe w godności i prawach. Dalej Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, zwana też Magna Carta dla całej ludzkości, opisuje prawa i wolności człowieka oraz metody ich zastosowania.

Tego dnia uczniowie szkoły podstawowej mogli przeczytać informacje o prawach człowieka na specjalnie przygotowanej gazetce okolicznościowej oraz podyskutować o problemach przestrzegania praw na wybranych lekcjach przy okazji prezentacji i krótkich filmów.

Dzieci z klas I-VI miały okazję do twórczej refleksji na temat praw człowieka lepiąc domki z gliny na spotkaniu z Panią Ewą Ber i Arkadiuszem Rożniatowskim, którzy przyjechali z Bełchatowa w ramach akcji #DomyNaGranicę.

Uczniowie liceum także mogli przeczytać ogólne informacje na szkolnej gazetce, a oprócz tego przy użyciu kodów QR mogli odtworzyć na swoich telefonach piosenki rockowe, które odnoszą sią do kwestii praw człowieka i w ten sposób zastanowić się nad tą problematyką. Ponadto klasy pierwsze i drugie obejrzały film festiwalu Watch Docs pt. Heda o kobiecie, która znalazła w Polsce schronienie uciekając przed wojną w Czeczenii.

Przewiń do góry Skip to content