Ciekawostki o zakochaniu…

Naukowcy dawno stwierdzili, że za miłość  w dużej mierze odpowiada … chemia.                                      Choć brzmi to mało romantycznie, uczucie zakochania ma dużo wspólnego                          z takimi dziwnymi słowami jak fenyloetyloamina, noradrenalina czy dopamina.

Chyba ta chemia nie jest taka straszna   i warto jej się w przyszłości uczyć,                           skoro odpowiada nawet za to, w kim się zakochacie?

PEA

Ten dziwny skrót oznacza fenyloetyloaminę. Jest to związek, który wydziela się w mózgu,                kiedy człowiek się zakochuje.

Człowiek, który ma podwyższony poziom PEA, zaczyna się nietypowo zachowywać. Jest wesoły           bez powodu, wpada w zmienne nastroje, nie może się skoncentrować. Podwyższony poziom PEA powoduje też bezsenność, zmiany nastroju.

Napój miłosny

 W dawnych czasach ludzie często sporządzali własnoręczne mikstury, które po wypiciu miały           spowodować u kogoś …zakochanie.   Niestety, ich stosowanie było bardzo ryzykowne,                          bo dużo składników w większej dawce niż zastosowana w eliksirze – było śmiertelnymi truciznami.

Noradrenalina

To hormon nazywany „substancją miłości”, który jest także wydzielany przez organizm zakochanej osoby.  Zakochany człowiek dostaje rumieńców,   ma wyższe ciśnienie, mocno bije mu serce                i zmniejsza się mu apetyt.

2 – 3 lata

Tyle średnio trwa stan zakochania  połączony z chemicznym zauroczeniem.   Później władzę przejmuje oksytocyna –   związek odpowiedzialny za budowanie spokojnej, odpowiedzialnej relacji   opartej na przywiązaniu – miłości.

Prezenty

Dla wielu zakochanych drobne upominki  są oznaką tego, że jesteśmy wyjątkowi dla tej drugiej osoby. Nie muszą to być rzeczy materialne. Przeciwnie. Wiele osób podkreśla,  że znacznie bardziej cieszy się z tego,  czego nie da się kupić – pomocy, wspólnie obejrzanego filmu, spaceru…

Czas

To najlepszy prezent, jaki można dać osobie,    w której jesteśmy zakochani.                          Rozmowę, bycie ze sobą.   Jeśli nie możesz „wcisnąć” spotkania z sympatią między dodatkowy angielski, zajęcia sportowe   i oglądanie Netflixa – to może  nie warto zawracać jej głowy?

4050 wiadomości miesięcznie

Tyle wysyła ich statystyczny nastolatek.   Ile z tych wiadomości jest   do ukochanego / ukochanej?  Nie wiadomo…

Przewiń do góry Skip to content